Kia od roku 1987 - do roku 1997

Kia Motor Corporation nebo Kia automobil, je druhým největším jihokorejským výrobcem automobilů, v  návaznosti na Hyundai Motor Company. Hyundai vlastní téměř 34% Kia Motor Corporation a ta je pro změnu minoritním vlastníkem ve více než dvaceti dceřiných společnostech Hyundai.

Jméno Kia pochází z čínsko-korejského znaku „ki“, což se dá zhruba přeložit jako „vycházející z  Asie (východu)“.

Kia byla založena v  prosinci 1944 jako Kyungsung Precision Industry, výrobce ocelových trubek a jízdních kol. V roce 1952 změnila firma název na Kia Industries a počínaje rokem 1957 produkovala malé motocykly v  licenci Honda, nákladní vozy a osobní automobily v  licenci Mazda.

Svůj první integrovaný automobilový montážní závod Kia otevřela v roce 1973. Nabízela malé množství vozů až do roku 1981, kdy nový vojenský diktátor Čon Tu-Hwan prosadil konsolidaci odvětví. To znamenalo, že se Kia musela vzdát osobních automobilů a soustředit se výhradně na lehké nákladní vozy.

Počínaje rokem 1986 se Kia vrátila ke spolupráci s  Fordem a začala produkovat vozy odvozené od Mazdy pro tuzemské prodeje v Jižní Koreji a na vývoz do jiných zemí. Patřily sem modely Kia Pride, vycházející z  Mazda 121 a Avella, které se prodávaly v Severní Americe a Austrálii jako Ford Festiva a Ford Aspire.

V roce 1992 byly ve Spojených státech založena Kia Motors America. První vozy se značkou Kia se zde začaly prodávat v roce 1994. Od té doby se Kia začala metodicky rozšiřovat. V roce 1994 šlo o vůz Kia Sephia a o několik let později segment USA rozšířil svou linii i o Kia Sportage.

Během asijské finanční krize vyhlásila Kia v roce 1997 bankrot. V roce 1998 pak došlo k dohodě s Hyundai Motor Company. Kia od té doby rozšířila svůj sortiment vozů o středně velké sedany jako Kia Optima nebo Kia Rondo. V průběhu času vozy Kia prokázaly svou spolehlivost a bezpečnost, takže několikrát po sobě vyhrály „Top Safety Pick“ dle IIHS, přičemž Kia Sedona získala maximální počet hvězdiček při hodnocení bezpečnosti.

Do Evropy začala Kia vyvážet vozy již v polovině roku 1991, ale dlouhou dobu šlo pouze o vůz Kia Pride. K částečnému rozšíření trhu došlo s uvedením většího Kia Mentor ve variantě středního sedanu a hatchbacku na evropský trh, protože byl považován za levnou a dobře vybavenou alternativu Fordu Escort a Opel Astra. Od roku 1999 však název Mentor zůstal pouze pro sedany, zatímco hatchback byl přejmenován na Kia Shuma. Tyto modely zůstaly v prodeji až do roku 2004, kdy byl zahájen prodej vozu Kia Cerato a Kia se poprvé stala vážnějším konkurentem tradičním značkám.  

Pravda, řada Kia Sportage SUV, která se začala prodávat v roce 1995, byla sice v Evropě velmi populární, ale od roku 2002 prodeje předstihl nový větší Kia Sorento.

Od roku 2005 se Kia zaměřila na evropský trh ještě více. O rok později ředitel designu Peter Schreyer přišel s novým charakteristickým znakem, firemní mřížkou „Tiger Nose“.

V srpnu 2014 se Kia dočkala mezinárodní pozornosti, když hlava katolické církve, papež František, během své pětidenní návštěvy v Jižní Koreji používal vůz Kia Soul. Přitáhl dokonce větší pozornost než další dva vozy používané papežem, Kia Carnival a Hyundai Santa Fe.

Překvapivě se Kia Motors Model umístila v roce 2016 na prvním místě ve Spojených státech v žebříčku spolehlivosti a stala se tak první neluxusní automobilkou od roku 1989, která se dostala do čela tohoto seznamu.

Prodeje Kia vozů po celém světě se začaly rychle zvyšovat, takže v současné době se prodává ve více než 170 zemích. Dnes zaměstnává Kia Motors více než 43 000 lidí po celém světě a produkuje 1,5 milionu vozů ročně ve svých 13 výrobně montážních závodech v osmi zemích.

Kia také myslí na budoucnost, takže se soustředí na vývoj a výrobu ekologických motorů. Do této kategorie nepochybně patří i hybridní vůz Kia Optima, který dosáhl světového rekordu v přímo ohromující spotřebě paliva. Spolu s účinností paliva a výkonem dosáhla Kia významného pokroku v této technologii.

Kia se snaží i nadále hrát hlavní roli v rozvoji efektivních vozů, poháněných alternativním palivem, včetně vozidel s vodíkovými palivovými články a FCEV vozidly. Nové lehké materiály jsou vyráběny z recyklovaného hliníku a cílem je snížit hmotnost vozu a zvýšit účinnost.

Výroba vozů Kia je zcela v souladu s celkovou filozofií firmy. Tudíž veškeré snahy se upírají na výrobu produktů, u nichž je na prvním místě kvalita.